Vaikų destruktyvumas: smurto ir agresijos išraiškos

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Sek, 2013/05/12 - 16:20
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2012,
t. 14,
Nr. 4,
p. 189 -
201

Visame pasaulyje vaikų destruktyvumas ir agresija tampa vis aktuales­ne problema. Nors daug kalbama apie vaikų smurtavimą, tačiau nepa­kankamai akcentuojama, kad dažniausi vaikų skriaudikai būna patys bendraamžiai. Vaikų agresijos mąstai ir formos gerokai lenkia suaugu­siųjų. Vaikai tampa ne tik pasyviomis agresijos aukomis arba stebėto­jais, bet vis dažniau aktyviais agresoriais, spontaniškai arba planuotai veikiančiais smurtautojais. Viena iš agresyvumo priežasčių yra biosocialinė, kai vaikų įgimta gynybinė „gerybinė“ agresija veikiama aplinkos (tėvų neadekvatus požiūris į vaiką, netinkamas auklėjimas, bendravimas su bendraamžiais smurtautojais ir pan.).

Straipsnyje apžvelgsime filosofines agresijos plotmes, agresyvumo studijas ir agresijos priežastis, smurtavimą tarp bendraamžiu, šeimoje, prieš gyvūnus.

Darbo tikslas. Išanalizuoti ir palyginti užsienio bei Lietuvos auto­rių duomenis apie vaikų destruktyvumą ir agresiją, siekiant išaiškinti generuojančius veiksnius, aplinkybes. Išryškinti svarbiausius vaiku destruktyvumą skatinančius psichologinius, biologinius, socialinius, ap­linkos ir kitus priežastinius veiksnius.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Lietuvos ir užsienio autorių duo­menys apie vaikų destruktyvumą ir agresiją. Rezultatai vertinami apra­šomosios statistikos metodais.

Išvados. Agresyvumas priklauso nuo lyties, tai ypač pastebima ber­niukų elgesyje. Nors mergaičių agresyvumas dažnai nepastebimas, ta­čiau jis analogiškas, tik subtilesnis. Vaikų chuliganizmas nelaikomas nusikalstamu elgesiu, jis laikomas išaugamu. Gali pasireikšti mažų vai­kų agresyvumas, kurį veikia aplinka. Vaiku smurtavimas prieš gyvū­nus - tolesnės agresijos vystymosi pradas. Fizinės bausmės vaikystėje skatina agresyvų elgesį paauglystėje ir suaugus. Sunkesnės agresijos formos retesnės nei lengvesnės. Vaikai iš agresijos stebėtojo vis dažniau tampa agresoriais.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness