Polimerazės grandininės reakcijos diagnostinio metodo ypatumai

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2013/05/08 - 18:55
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2009,
t. 11,
Nr. 1,
p. 43 -
50

Polimerazės grandininė reakcija - tai deoksiribonukleorūgšties moleku­lių replikacijos in vitro metodas, katalizuojamas nuo pradmens priklau­somų deoksiribonukleorūgščių polimerazių. Šis metodas yra svarbus ir informatyvus molekulinės biologijos ir medicinos moksliniams tyri­mams ir laboratorinei diagnostikai. Polimerazės grandininė reakcija yra greitas, tikslus ir palyginti nebrangus metodas, naudojamas pavel­dimų ligų diagnostikai - genetiniams tyrimams, kai kurių pirmuonių, mikroskopinių grybų, bakterijų, virusų sukeltų infekcinių ligų diagnos­tikai ir teisminėje praktikoje asmens tapatybei ar tėvystei nustatyti.

Pastaraisiais metais paskelbta daug mokslinių darbų apie rinovirusų vaidmenį kvėpavimo takų, astmos ir alerginių ligų patogenezėje. Ži­noma, jog kai kurie rinovirusų serotipai yra pavojingi ligoniams, sergan­tiems bronchų astma, ypač vaikams ir kūdikiams, nes skatina šios ligos paūmėjimą. Lietuvos medicinos diagnostikos laboratorijose rinovirusai kol kas dar nenustatomi. Šio straipsnio autoriai yra Lietuvos valstybinio mokslo ir studijų fondo Aukštųjų technologijų plėtros projekto „Rinovi­rusų vaidmens alerginių ligų patogenezėje tyrimai ir diagnostika“ vyk­dytojai. Rinoivirusų paieškai pacientų nosies ir ryklės išskyrose pritai­kytas atvirkštinės transkripcijos polimerazės grandininės reakcijos me­todas. Ankstyva virusinės infekcijos diagnozė, ypač kūdikiams ir vai­kams, pagreitintų gydymo procesą, sumažintų jo išlaidas ir leistų iš­vengti nereikalingo antibiotikų vartojimo.

Šiame straipsnyje aprašomas įprastinės polimerazės grandininės reakcijos principas ir komponentai, atvirkštinės transkripcijos ir kieky­binės tikrojo laiko polimerazės grandininės reakcijos, jų taikymo gali­mybės virusams atpažinti. Straipsnyje pateikiami duomenys apie šių metodų naudojimą Lietuvos medicinos diagnostikos laboratorijose.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija