Dezinfekantų ir ploviklių poveikis mikroorganizmų augimui

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2013/05/08 - 18:43
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2009,
t. 11,
Nr. 1,
p. 7 -
11

Įvadas. Mikroorganizmai sukelia ne tik maisto produktų skonio, kvapo ir išvaizdos pokyčius, bet ir sintetina toksiškus junginius, jais užteršia. Kad būtų išvengta mikroorganizmų taršos gamybos metu ir užtikrinta gaminamų maisto produktų kokybė, kuriami ir naudojami efektyvūs preparatai darbo paviršiui apdoroti.

Darbo tikslas - patikrinti naujų įvežamų dezinfekantų ir ploviklių efektyvumą mikroskopinių grybų, mieliagrybių ir bakterijų, aptinkamų ant maisto produktų ir gamybos aplinkoje, augimui slopinti.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Tyrimo objektas buvo keturi mikromicetai: Penicillium frequentans, Aspergillus niger, Rhizopus oryzae, Alternaria alternata; keturi mieliagrybiai: Saccharomyces cerevisiae, Candidaglabrata, Candida lipolytica, Rhodotorula rubra; keturios bak­terijos: Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus aureus, Bacillus mycoides, Escherichia coli.

Tyrimams buvo panaudoti 5 dezinfekantai: 1 % ir 1,5 % „Natrio benzoatas“, 2,0 % ir 2,5 % „F210 Hygisept“, 1,0 % ir 1,5 % „Kalio sorbatas“, 1,0 % ir 1,5 % „F261 Kloriitti-Forte“, 0,4 % ir 0,6 % „Pesetti antibact“.

Mikromicetai ir mieliagrybiai buvo kultivuojami ant alaus misos terpės, o bakterijos - ant maitinamosios (nutrient) agaro terpės. Tyri­mams buvo naudota 106/ml mikroorganizmų sporų koncentracija. Mik­roorganizmų jautrumas dezinfekantams buvo tiriamas popieriniais diskais, suvilgytais atitinkamos koncentracijos dezinfekantu. Sterilių zonų skersmuo aplink diską su dezinfekantu buvo matuojamas mili­metrais.

Rezultatai. Ištirta, kad bakterijų augimą labiausiai slopino 0,4 % ir 0,6 % „Pesetti antibact“. Abiejų šio dezinfekanto koncentracijų veikia­mos Bacillus mycoides sterilios zonos buvo didelės (bakterijos augo tik lėkštelės pakraščiuose); Streptococcus aureus sterilios zonos buvo 12,6±2,1 mm ir 12,7±0,57 mm. Dezinfekantas „F261 Kloriitti-Forte“ vei­kė visų mieliagrybių augimą. Didžiausios sterilios zonos nustatytos po Saccharomyces cerevisiae (15±3,4 mm ir 15,3±0,57 mm) ir Rhodotorula rubra (11,6±0,57 mm) kultivavimo. „Pesetti antibact“ 0,6 % koncentraci­ja labiausiai veikė Saccharomyces cerevisiae (15±1,7 mm) ir Candida glabrata (15,3±4 mm) augimą.

Tiriamieji dezinfekantai labiausiai veikė mikromiceto Alternaria alternata augimą. Didelės sterilios šio grybo zonos nustatytos naudojant „F261 Kloriitti-Forte“, o mažesnės - „Kalio sorbatą“ (20±1,4 mm ir 26±5,6 mm).

Išvados. Bakterijų Bacillus mycoides, Streptococcus aureus augi­mui didžiausią įtaką turėjo 0,4 % ir 0,6 % „Pesetti antibact“. Didžiau­sios sterilios mieliagrybių Saccharomyces cerevisiae, Rhodotorula rub­ra zonos nustatytos naudojant „F261 Kloriitti-Forte“ ir „Pesetti anti­bact“.

Tiriamieji dezinfekantai labiausiai veikė mikromiceto Alternaría alternata augimą. Didžiausios sterilios šio grybo zonos nustatytos dėl „F261 Kloriitti-Forte“ įtakos - grybas augo tik lėkštelės pakraščiuose.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija