Autoagresyviųjų CD8 T limfocitų receptorių nustatymas sergančiųjų, išsėtine skleroze smegenų audinyje

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Sek, 2013/05/12 - 12:04
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2012,
t. 14,
Nr. 2,
p. 59 -
63

Išsėtinė sklerozė (IS) - tai autoimuninė uždegiminė demielinizuojanti li­ga, kai imuninės T ląstelės atakuoja centrinę nervų sistemą (CNS) ir su­kelia galvos bei nugaros smegenų pažeidimus. Manoma, kad smegenis infiltruojančios CD8+ T ląstelės, kurios buvo nustatytos skirtingose ser­gančiųjų IS smegenų srityse ir gali ten išlikti daugelį metų, yra reikš­mingos IS patogenezėje. Tačiau jų antigenai taikiniai vis dar nežinomi. Pastaraisiais metais pavyko ištobulinti keletą naujų metodų, kuriais pasinaudojus galima atskirti potencialiai autoagresyviąsias T ląsteles nuo kitų smegenų audinį infiltruojančių ląstelių, izoliuoti jas iš užšaldy­tų biopsinių audinių, klonuoti T ląstelių receptorių (TLR) a ir p grandi­nes, sukurti in vitro funkcionuojančius receptorius, kurie gali būti nau­dojami tolesnei antigenų paieškai.

Šio projekto tikslas buvo ištirti CD8+ T ląstelių receptorius IS sirgu­sio ligonio MS4 smegenų autopsijos mėginiuose.

Tyrimui naudoti 10 mkm smegenų audinio pjūviai, kurie buvo dažomi anti-CD8 antikūnais, žymėtais cianinu 3 (Cy3), ir antikūnais anti-Vpi, žymėtais fluoresceino izotiocianatu (FITC). Pjūviai tirti P.A.L.M. Microbeam-Z mikroskopu (Zeiss). CD8+ ir Vpi+ žymenis ekspresuojančios ląstelės buvo žymimos elektroniniu būdu. Atskiros ląstelės izoliuojamos iš audinio lazerio energija ir katapultuojamos į atskirus reakcijų mėgin­tuvėliu kamštelius. Paskui, naudojant vienos ląstelės polimerazės gran­dininės reakcijos (PGR) protokolus, buvo analizuojama juTLR p grandi­niu raiška. Ląstelės, ekspresuojančios p grandines, toliau buvo tiriamos ieškant atitinkamų alfa grandiniu, naudojant sudėtinę PGR programą, ku­ri leidžia padauginti visas įmanomas žmogaus TLR alfa grandines.

Iš viso išskyrėme 612 ląstelių, ekspresuojančių CD8 ir Vpi žymenis, ir 732 CD8+, bet Vpi ląsteles. Iš jų buvo susintetintos septynios funk­ciškai pertvarkytos TLR p grandinės. Atitinkamų alfa grandinių analizė vis dar vyksta.

Iš IS pacientu smegenų audinio išskirti ir in vitro atgaivinti funkci­niai T ląstelių receptoriai gali būti naudojami tolesniems eksperimen­tams, ieškant jų antigenų. Autoagresyviųjų T ląstelių antigenų taikinių atradimas galėtų padėti geriau suprasti IS patogenezę, nustatyti naujus diagnostinius ligos žymenis, patobulinti individualios imunoterapijos galimybes.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness